Portal NadMorze.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK
oferty tygodnia wolne miejsca oferty specjalne mapa rezerwuj +dodaj ofertę
spanie nad morzem

Polskie morze - sprawdzony nocleg

oferty nad morzem

Informacje o Machowinku

Adres WWW:

Województwo: pomorskie Powiat: Słupski Gmina: Ustka

Położenie: ' N ' E Ludność: 269 (dane z roku: 2007)

Kod pocztowy: 76-270 - Poczta: Ustka

noclegi w Machowinku

Instytucje: - Dom Pomocy Społecznej Machowinko 3, 76-270 Ustka, tel. 059 814 15 20, fax 059 814 15 84,

Zabytki: - Pałac murowany z II połowy XIX w., otoczony parkiem w stylu angielskim (m.in. cztery okazałe drzewa uznane za pomniki przyrody). Jego ostatni przedwojenny właściciel był miłośnikiem polowań i muzyki klasycznej.

Atrakcje turystyczne: - przez wieś przebiega trasa rowerowa tzw. "Szlak zwiniętych torów" (tory "zwinęli" w 1945 r. Rosjanie). Trasa ta biegnie od Ustki, poprzez Machowinko, Dębinę, Bałamątek, Rowy do Smołdzina. - graniczy ze Słowińskim Parkiem Narodowym


spanie w Machowinku

Opis miejscowości: Machowinko (kaszb.Machòwinko, niemieckie Klein Machmin) to miejscowość znajdująca się znajdująca się w gminie Ustka, nad Morzem Bałtyckim. Gmina prowadzi działalność o charakterze turystyczno-rolniczym. Graniczy ze Słowińskim Parkiem Narodowym zaliczanym przez UNESCO do światowych rezerwatów biosfery. Utworzone są tu obszary ochronne - dwa pasy pobrzeża, na wschód (szeroka, piaszczysta plaża) i zachód od Ustki (wybrzeże klifowe, stale zmieniające się i stanowiące atrakcje dla turystów), celem zachowania typowego krajobrazu środkowego wybrzeża z wydmami, klifami, jeziorami przymorskimi, lasami i konfiguracją terenu dochodzącą do 40 m n.p.m. Powierzchnia terenu modelowana była przez lądolód skandynawski oraz działalność morza. Przyjeżdżają tu ludzie, którzy pragną wyleczyć choroby układu oddechowego i krążenia - zawartość jodu i soli w powietrzu sprzyja temu. Złoża borowin sprzyjają natomiast leczeniu chorób układu ruchu. Z Machowinka jest 5 km do morza, do wsi Poddąbie. Miejscowość położona jest na skraju lasu, słynie z obfitości runa leśnego.

tanie noclegi w Machowinku

Trochę historii: Machowinko to wieś rycerska, wzmiankowana po raz pierwszy w 1507 r. jako własność możnego rodu von Ramel. W roku 1677, poprzez małżeństwo wieś przeszła w posiadanie Matthiasa von Zastrow. W 1784 r., kiedy to wieś była w rękach już innych właścicieli – von Belowom, powstał folwark, kuźnia, gdzie działał nauczyciel i zostały wydzielone folwarki Dorotheental i Charlottenhof, łącznie 52 zagrody. W 1901 r. Maksymilian von Puttkamer wybudował we wsi gorzelnię, stajnie, zabudowania folwarczne. W 1910 r. dobra zakupił hrabia Wilhelm von Zitzewitz i jego najstarszy syn, Heinrich. Ostatnim dziedzicem był młodszy syn, Günter, który nabył od ojca najpierw jego część, a potem poprzez ugodę z bratem wszedł również w posiadanie drugiej części Machowinka. Był światłym obywatelem i gospodarzem, m.in. zmeliorował duże połacie gruntu, unowocześnił rolnictwo, dbał szczególnie o gospodarkę leśną, ale również interesował się sztuką i literaturą. Zmodernizował także dwór.


Informacja: Znajdują się tu liczne chałupy szkieletowe i zagrody czworoboczne. Na uwagę zasługuje budynek bramny - szkieletowy, wypełniony gliną - z 1649 r. Wokół pałacu dworskiego (obecnie prewntarium dla dzieci) dobrze park z różnorodnym drzewostanem. Spotkać tu możemy tu jodły (jednobarwne, kaukaskie i białe) świerki (ajańskie, siatkajskie i pospolity), stare cisy, cypryśnik groszkowany oraz kilka choin kanadyjskich. Rośnie tu również kilka okazów dębu czerwonego i szypułkowego (obwód 4 - 4,5 m), buk (520 cm obwodu), jesion (520 cm) i wiele innych.

Żródło danych: www.powiatslupsk.info www.wikipedia.pl www.ustka.ug.gov.pl www.domyopieki.pl

wakacje w Machowinku

Tanie noclegi nad morzem - polub nas na FB

Newsletter - zapisz się i otrzymuj informacje o ofertach

Atrakcyjne oferty - zobacz koniecznie

Reklama

FIRMA MORZE MAZURY GÓRY NAWAKACJE FOTO DRONEM