
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Polskie morze - sprawdzony nocleg

Informacje o Wierzchucinie
Województwo: pomorskie Powiat: pucki Gmina: Krokowa
Ludność: 1536 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 84-113 - Poczta: Wierzchucino
Apteki: „Medyk” ul. Morska 1, 84-113 Wierzchucino, tel. 058 - 673 51 73
noclegi w WierzchucinieInstytucje: - Urząd Pocztowy ul. gen Abrahama 42, 84-113 Wierzchucino, tel. 058 - 673 50 29 - biblioteka, jedna z filii Biblioteki Samorządowej Gminy Krokowa 84-113 Wierzchucino - Leśnictwo Wierzchucino. Nadleśnictwo Choczewo ul. gen Abrahama 49, 84-113 Wierzchucino, tel. 058 - 673 50 11
Zabytki: - pomnik na cmentarzu ewangelickim ku czci mieszkańców wsi poległych podczas I wojniy światowej, - stary młyn wodny, gdzie znajduje się się obecnie restauracja Kaszubski Młyn z oryginalnie zaadaptowanymi pomieszczeniami i specjalizująca się w kuchni regionalnej. - w sąsiedniej wsi, w Żarnowcu można zwiedzać gotycki zespół przyklasztorny benedyktynek, którego początki sięgają roku 1246.
Kościoły: - kościół par. p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, 84-113 Wierzchucino 18
spanie w WierzchucinieOpis miejscowości: Wierzchucino (kaszb. Wierzchùcëno) to duża wieś kaszubska położona nad Bychowską Strugą na północno-zachodnim krańcu jeziora Żarnowieckiego przy drodze nr 213 w odległości 3 km od Morza Bałtyckiego. W ostatnim czasie w Wierzchucinie i okolicach powstała spora baza turystyczno-rekreacyjna umożliwiająca turystyczną eksploatację w szerszym zakresie.
tanie noclegi w WierzchucinieTrochę historii: Nazwa wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1257 r. i pochodzi od jej właściciela Wierzchota lub Wierzchuta. W XIII w. właściciele wsi, książę Świętopełk i jego brat Racibor przekazali ją cysterkom z Żarnowca, w posiadaniu których Wierzchucino pozostało do 1810 r. W 1772 wieś liczyła ok.30 gospodarstw domowych. Była to ludność kaszubska, katolicka. Sto lat później mieszkało w Wierzchucinie 92 ewangelików (Niemców). Ich szeregi szybko się powiększały, dlatego też w 1882 r. wybudowano dla nich, istniejący do dziś, neogotycki kościół. Katolicy natomiast mieli swoją parafię w sąsiadującym Żarnowcu. Jednak i tam nie mogli swobodnie uczęszczać na nabożeństwa, gdyż władze niemieckie wprowadziły znaczne ograniczenia w ruchu przygranicznym. Kaszubom z Wierzchucina odebrano przepustki. A wszystko to działo się kiedy w 1920 r., w wyniku rozstrzygnięć Traktatu Wersalskiego nie znalazło się w granicach państwa polskiego lecz pozostało w Niemczech. Wybudowano w związku z tym kościół katolicki w Wierzchucinie. Kamienno- ceglana świątynia powstała w latach 1929-1930 i po dzień dzisiejszy służy tutejszej ludności.