Portal NadMorze.pl wykorzystuje technologie cookies w celach marketingowych i statystycznych. Możesz zarządzać ustawieniami cookies w swojej przeglądarce. OK
oferty tygodnia wolne miejsca oferty specjalne mapa rezerwuj +dodaj ofertę
spanie nad morzem

Polskie morze - sprawdzony nocleg

oferty nad morzem

Informacje o Ciekocinie

Adres WWW:

Województwo: pomorskie Powiat: Wejherowski Gmina: Choczewo

Położenie: 54° 45' N 17° 47' E Ludność: 95 (dane z roku: 2005)

Kod pocztowy: 84-211 - Poczta: Sasino

noclegi w Ciekocinie

Nauka: Szkoła Podstawowa w Ciekocinie tel. (0-58) 572-44-11

Atrakcje turystyczne: W Ciekocinie jest pałac z początku XX wieku, z zachowanym oryginalnym wyposażeniem sieni. Warto również zobaczyć zabytkowy kościół - zbudowany został w 1891 roku jako filialny parafi ewangelickiej w Osiekach i do 1945 roku stanowił własność parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Sopocie. Stare cmentarzysko W Szklanej Hucie - w latach siedemdziesiątych zespół archeologów prowadzących badania na terenie Szklanej Huty zlokalizowali w pobliskim lesie starożytny kurhan z epoki żelaza. Pod warstwą ziemi odnalezione zostały Groby skrzynkowe stanowiące klasyczny typ cmentarzyska dla tzw. kultury pomorskiej. Wewnątrz znajdowały się szczątki ludzkie umieszczone w Popielnicach twarzowych (odwrócone naczynia mające uniemożliwić powrót zmarłego na ziemię (element również typowy dla starożytnej kultury pomorskiej). Znaleziska przyniesiono do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Najprawdopodobniej w okolicznych lasach znajdują się inne tego typu obiekty.


Kościoły: Ewangelicki kościół, który powstał w 1891 roku. Budynek utrzymany w stylu neogotyckim.

spanie w Ciekocinie

Opis miejscowości: Ciekocino (kaszb. Cékòcëno) to wieś kaszubska w Polsce położona w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego nad rzeką Chełst. To nieduża wieś leżąca przy rozstaju dróg z Choczewa do Sasina i Słajszewa. Jeszcze niedawno był tu pokaźny i znaczący w okolicy młyn oraz piekarnia. Dziś pozostała tylko piekarnia. We wsi znajduje się także hodowla pstrąga oraz przetwórnia ryb. Miejscowi rolnicy wykorzystują walory przyrodnicze miejscowości oraz bliskość morza (ok. 6 km). Rozwijają tutaj agroturystykę. Corocznie coraz większe rzesze turystów odwiedzają tę do niedawna cichą i trochę zapomnianą wieś.

tanie noclegi w Ciekocinie

Trochę historii: Dawne wieś nosiła m.in.nazwy: Sakoczin, Zakęciny, Zakoniczyno, Zackenzin. Jest to jedna z niewielu wsi chłopskich na terenie gminy Choczewo. W 1362 roku wieś otrzymał niejaki Vicken na prawie chełmińskim, nadaną mu przez komtura gdańskiego Giselbrechta von Dudelsheim. Wieś liczyła 37 włók z 4 włókami wolnymi, przez jeden rok zwolniona z podatku, a przez następne 6 lat tylko oczynszowana częściowo. W 1628 roku wieś posiadała 27 włók i młyn. W 1658 roku Ciekocino podlegało rodzinie Krokowskich, z linii Osieckiej. W 1804 roku właścicielem był Jan Ludwik Saulen. W 1837 roku założony został folwark zwany później Ciekocinkiem. Wieś w 1910 roku liczyła 134 mieszkańców, a obwód dworski obejmował 766 ha i 274 mieszkańców.


Żródło danych: www.choczewo.host.sk www.wikipedia.pl www.powiat.wejherowo.pl www.psir.wbpg.org.pl

wakacje w Ciekocinie

Tanie noclegi nad morzem - polub nas na FB

Atrakcyjne oferty - zobacz koniecznie

Reklama

Newsletter - zapisz się i otrzymuj informacje o ofertach

FIRMA MORZE MAZURY GÓRY NAWAKACJE FOTO DRONEM