
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Polskie morze - sprawdzony nocleg

Informacje o Mrzeżynie
Województwo: zachodniopomorskie Powiat: Gryficki Gmina: Trzebiatów
Ludność: 1500 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 72-330 - Poczta: Mrzeżyno
Służba zdrowia: - Przychodnia Zdrowia, ul. Trzebiatowska 1, tel. 386 65 99
Apteki: Trzebiatów, ul. Rynek 32, 387 29 95 Trzebiatów, ul. Wojska Polskiego 52, 387 24 15
noclegi w MrzeżynieInstytucje: - Urząd Pocztowy al. Tysiąclecia 9, tel. 386 61 25 - posterunek policji - posterunek sezonowy (1.07-31.08. 2002) al. Tysiąclecia 7, tel. 386 62 47 / 997 - Ochotnicza Straż Pożarna Ul. Trzebiatowska 9a, tel. 091-4815906
Zabytki: - Neoromański kościół pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1912 r. Ozdobą kościoła są mozaiki z tłuczonego szkła o tematyce związanej z morzem oraz patronami kościoła (ul. Nadmorska). - Chata rybacka z XIX w., wpisana do rejestru zabytków (ul. Zabytkowa). - Pomnik "zaślubiny z morzem" w Mrzeżynie
Atrakcje turystyczne: - port rybacki u ujścia rzeki Regi - rejsy po morzu m.in. statkiem "Czerwony szkwał" - spływy kajakowe rzeką z Trzebiatowa - czerwony szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9)
Kościoły: Parafia rzymsko-katolicka p.w. Św. Piotra i Pawła Apostołów Mrzeżyno, Nadmorska 7, tel. (091) 386-62-20
Kina: - czynne sezonowo od czerwca do sierpnia, ul. Zabytkowa 2, tel. 386 62 37
Amfiteatr: Amfiteatr Kołobrzeg, Fredry 1, tel. (094) 354-52-87 odległośc 20 km
Muzea: Muzeum Oręża Polskiego, Oddział Historii Kołobrzegu , Armii Krajowej 13, tel. (094) 352-52-53 odległość 20 km
spanie w MrzeżynieOpis miejscowości: Mrzeżyno to nadmorska miejscowość wypoczynkowa i kąpielisko morskie w Polsce położona nad Bałtykiem u ujścia Regi, na Wybrzeżu Trzebiatowskim. Znajduje się tutaj niewielki port z kutrami rybackimi wykorzystywany jako przystań statków wycieczkowych. Mrzeżyno posiada dogodne bezpośrednie połączenia autobusowe z okolicznymi miastami czyli Trzebiatowem i Kołobrzegiem i pośrednio (z jedną przesiadką) m.in. z Koszalinem, Słupskiem, Gdynią, Szczecinem, Świnoujściem. Koleją z głębi kraju dojechać można do Trzebiatowa (z kierunku Kołobrzegu lub Szczecina). Mrzeżyno to znakomite miejsce do spędzania rodzinnego urlopu. Czysta, szeroka plaża, specyficzny mikroklimat zalecany jest w leczeniu alergii, chorób serca, górnych dróg oddechowych (jeden z najwyższych w kraju wskaźników zawartości jodu w powietrzu). Z roku na rok przybywa letnich plażowych imprez turystycznych, tak że pobyt zwłaszcza letni staje się coraz ciekawszy.
tanie noclegi w MrzeżynieTrochę historii: Historia nazwy Przed wojną wioska nosiła nazwę Deep. Mapy przedstawiają także, iż istniał podział miejscowości na Ost Deep i West Deep (wschodnia i zachodnia część). Możemy również znaleźć wzmianki o nazwie Treptower Deep. Skąd nazwa Deep? Otóż na starych mapach ujście Regi miało kształt zatoki, a nazwa pochodzi prawdopodobnie z dolnoniemieckiego – właśnie nazwy zatoki Deep. Współczesna nazwa funkcjonuje od czerwca 1947 r. Nazwa ta pochodzi od gwarowej nazwy rodzaju sieci rybackiej – „mrzeżna” (obecnie drygawica). Nazwę prawdopodobnie przyjęła Komisja Ustalania Nazw Miejscowych. Do obecnej nazwy dodawany jest czasami dopisek Gryfickie, który miałby zaznaczać, że Mrzeżyno należy do Ziemi Gryfickiej, a nie kołobrzeskiej (do Kołobrzegu 18km, do Gryfic 28km). Jednak nigdzie w Polsce nie występuje już miejscowość Mrzeżyno. Jednak miejscowa poczta stempluje przesyłki i dokumenty oznaczając właśnie poprzez nazwę Mrzeżyno Gryfickie. Pierwsze wzmianki o Mrzeżynie znajdują się w dokumencie z 1264 r. Była to wówczas niewielka wioska rybacka, będąca portem położonego w górze rzeki Trzebiatowa. W 1859 r. wydzielono pierwsze parcele pod domy dla wczasowiczów. Za pierwszego kuracjusza uważa się generała Gebharda von Blüchera, zwycięzcę spod Waterloo, który w latach 1807-1808 stacjonował ze swoim regimentem w Trzebiatowie i często zażywał kąpieli morskich w Mrzeżynie. Innym słynnym letnikiem był młody Otto Bismarck. W 1912 r. Mrzeżyno i Trzebiatów zostało połączone linią kolejki wąskotorowej, co ułatwiło komunikację i zwiększyło liczbę wczasowiczów. Po drugiej wojnie światowej Mrzeżyno zostało uznane za teren ściśle wojskowy, ograniczono możliwość poruszania się i ruch turystyczny ustał. Taka sytuacja trwała do lat sześćdziesiątych XX w.
Plaża: Linia brzegu morskiego jest wyrównana, pozbawiona zatok lub półwyspów. Płaskie plaże są tu dość szerokie, pokryte drobnym piaskiem. Wydmy łagodne, porośnięte trawami oraz innymi roślinami, w tym mikołajkiem nadmorskim. Plaża wyposażona jest w przebieralnie, zjeżdżalnie rynnową, poduszki dmuchane. Między pierwszym a drugim zejściem zlokalizowany jest odcinek plaży strzeżonej. Mrzeżyno jako jedna z nielicznych plaż w Polsce posiada symbol "błękitnej flagi",świadczący o wysokim poziomie plaży, najwyższej jakości wody oraz najwyższym stopniu bezpieczeństwa (duża liczba wyszkolonych ratowników).
Informacja: Rybołówstwo Od jesieni 1945 r. w Mrzeżynie rozpoczęli pierwsze połowy polscy rybacy. Rybacy swoje połowy zbywali prywatnie, brakowało sprzętu, gdyż istniejący zużywał się, a nowego jeszcze nie było. Zaczęli w związku z zaistniałą sytuacją pojawiać się pośrednicy, którzy wykorzystywali brak doświadczenia początkujących rybaków i zaistniały chaos organizacyjny. Wyjście z tego etapu żywiołowego rybołówstwa, zapoczątkowała pierwsza Narada Rybacka dla całego polskiego Wybrzeża, która odbyła się w dniach 27-29 września 1946 r. w Szczecinie. W 1958 roku rybacy z Mrzeżyna założyli własną spółdzielnię Rega. r. Jako że w Mrzeżynie istniał naturalny port rybacki, a na wschód od miejscowości położone było jezioro Resko Przymorskie, Mrzeżyno posiadało silniejszą bazą rybacką niż np. Niechorze.
wakacje w Mrzeżynie