Polskie morze - sprawdzony nocleg
Informacje o Rogowie
Atrakcje turystyczne: - kort tenisowy
Opis miejscowości: Rogowo to niewielkie osiedle położone pomiędzy Mrzeżynem a Dżwirzynem, na zachód od Kołobrzegu. Jego lokalizacja na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Resko Przymorskie i otoczenie zewsząd wodą, czynią z niego urokliwe miejsce wypoczynku. Występuje tu swoisty mikroklimat, który charakteryzuje się znaczną zawartością soli morskiej i jodu. Tworzą one tzw. aerosole, działają leczniczo na drogi oddechowe. Położenie w strefie mikroklimatu kołobrzeskiego, w czystym ekologicznie rejonie, otoczonym lasami i terenami zielonymi umożliwia organizację wypoczynku przez cały rok. Rogowo dzisiaj posiada dość dobrze rozwiniętą bazę rekreacyjno-sportową, szeroką i piękną plażę, place zabaw dla dzieci, gabinety odnowy biologicznej, kort tenisowy itp. Różnorodność gatunkowa flory i fauny decyduje o bogactwie i pięknie tego miejsca.
tanie noclegi w RogowieTrochę historii: Pierwsze wzmianki o Rogowie pochodzą już z XV w., kiedy to port w Starym Regoujściu przestał pełnić swoją rolę. Wówczas ludność przeniosła się do dzisiejszego Mrzeżyna, ale również osiedlili się na terenie Rogowa. Wówczas w 1456 r. powstała nowa osada, prawdopodobnie o nazwie Kamp, właśnie dzisiejsze Rogowo. Do 1935 r. Rogowo była to mała wieś rybacka ze starymi, pokrytymi strzecha domami rybackimi. Potrzebne towary kupowano w Mrzeżynie lub we wsi Roby, a w Trzebiatowie na targu handlowano złowionymi rybami. Jednak spokojne życie mieszkańców zostało zachwiane w roku 1936, kiedy to przystąpiono do budowy wojskowych koszar i lotniska morskiego. Z Mrzeżyna do planowanego lotniska ułożono drogę betonową. Postawiono domy mieszkalne dla oficerów, podoficerów i urzędników. Domy jednopiętrowe zbudowano w stylu szwajcarskim, ze stromymi dachami oraz naczółkami, co miało chronić je przed silnymi wiatrami od strony morza. Domki te dotrwały do naszych czasów. Po 1952 r. wybudowano nowoczesne trzykondygnacyjne pawilony z bogatym zapleczem rekreacyjnym. W latach siedemdziesiątych przyjeżdżali tu na wypoczynek dygnitarze z MON-u i dostojnicy państwowi. W 1989 roku Rogowo otworzyło swe podwoje dla wszystkich.
Plaża: Znajduje się tutaj odcinek szerokiej, strzeżonej plaży, w której gwarantowane jest bezpieczeństwo kąpiących się. Linia brzegu morskiego jest wyrównana, pozbawiona zatok i półwyspów. Płaskie plaże są tu dość szerokie, pokryte drobnym piaskiem. Wydmy łagodne, obrośnięte trawami oraz innymi roślinami, w tym mikołajkiem nadmorskim oraz rokitnikiem zwyczajnym, którego pomarańczowe owoce zawierają w sobie dawkę witaminy C.
Informacja: Mewy, rybitwy… Na plaży i w jej bezpośredniej bliskości zobaczyć można mewę śmieszkę - ptaka wielkości gołębia o orzechowobrązowym zabarwieniu głowy, łatwo się oswajającego i przywiązującego do człowieka. Na plaży spotkamy również rybitwę zwyczajną, rozmiarami zbliżoną do mewy śmieszki. Rybitwa nazywana jest często jaskółką morską (od rozwidlonego ogona); głowę ma ubarwioną na czarno; łowi małe ryby, rzucając się na zdobycz z lotu. Muszle… Na brzegu morza leżą muszle małży morskich. Największym małżem jest małgiew-piaskołaz; jego muszle dochodzą do 8 cm, a skorupki przypominają jajka. Najczęściej znaleźć można jednak nieduże muszle rogowca bałtyckiego oraz omułka jadalnego. Najpiękniejszą muszlą bałtycką jest przypominająca kształtem serce i pokryta żeberkami muszla sercówki jadalnej.. Bardziej uważniejsi spacerowicze mogą również znaleźć kawałki bałtyckiego bursztynu.
wakacje w Rogowie