Polskie morze - sprawdzony nocleg
Informacje o Ustce
Ludność: 17240 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 76–270 - Poczta: Ustka
Służba zdrowia: - Przychodnia Lekarska, ul. Mickiewicza 5a, tel.: 814 60 12
Apteki: ul. Żeromskiego 5 , tel.: 814 98 17
noclegi w UstceInstytucje: - Urząd miejski ul. Wyszyńskiego 3, 76–270 Ustka, tel. 59 814-50-41; - Dom Kultury w Ustce ul. Kosynierów 19, tel.(0-59) 814-49-19 - urząd pocztowy ul. Marynarki Polskiej 47, tel.: 814 44 04 - posterunek policji ul. Grunwaldzka 13, tel.: 815 21 00 - Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, będące głównym ośrodkiem szkoleniowym Marynarki Wojennej.
Zabytki: - Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela, ul. Marynarki Polskiej - Spichlerze, ul. Zaruskiego - Łazienki Usteckie, czyli Zakład Przyrodoleczniczy ul. Limanowskiego, tel.: 814 50 54 - Pomnik umierającego wojownika, - Port - Grodzisko słowiańskie w Słupsku. - Zamek Książąt Pomorskich i zespół zamkowy, w którego skład wchodzą: Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera i kościół św. Jacka słupski ratusz i mieszczący kilka wydziałów UM "Belwederek" przy placu Zwycięstwa - Nowa Brama, Brama Młyńska, Baszta Czarownic oraz liczne zachowane odcinki murów obronnych - Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej mieszcząca się w gotyckim budynku kościoła św. Mikołaja siedziba starostwa powiatowego z początku XX wieku -gotycka kaplica św. Jerzego przy placu Błogosławionego Kostkowskiego -Kościół ewangelicko-augsburski św. Krzyża (ul. Słowackiego 40) -Apteka Dworska (kamienica przy Starym Rynku, nr 19) - kamienice Starego Miasta - kamienice Nowego Miasta - koszary przy ul. Bohaterów Westerplatte z przełomu XIX i XX w. - zespół budynków browaru z XIX w. - poniemiecka dzielnica willowa Ryczewo (Lohmühle)
Atrakcje turystyczne: - Latarnia Morska, Ustecki port, tel.: 814 45 66 - bunkry i upiory- las po zachodniej stronie portu. - trzecie molo
Kościoły: - Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela, ul. Marynarki Polskiej
Kina: "Delfin", ul. Marynarki Polskiej 82, tel.: 814 46 77
Amfiteatr: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej Słupsk, Partyzantów 31a, tel. (059) 842-56-74 Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku Jana Pawła II 3, tel. (059) 842-49-60 odległość 18 km
Muzea: - Bałtycka Galeria Sztuki, ul. Zaruskiego 1a, tel.: 814 60 89 - Muzeum Chleba, ul. Marynarki Polskiej 49, tel.: 814 48 40 - Muzeum Ziemi Usteckiej, ul. Marynarki Polskiej, tel.: 814 33 02
Teatry: Dom Kultury Ustka, Kosynierów 19, tel. (059) 814-49-19
spanie w UstceOpis miejscowości: Ustka (niem.: Stolpmünde, kasz.: Ùskô) to miasto położone u ujścia rzeki Słupii do Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym oraz uzdrowiskiem, a nade wszystko jest kąpieliskiem morskim. Od niepamiętnych czasów istniała i nadal jest stocznia. Rybacy zajmują się połowem ryb i sportowym wędkarstwem morskim. Od 13 lipca 2003 Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane dwumiastem. Oba miasta są połączone komunikacją kolejową i autobusową. Ustka to miejscowość, która dzięki licznym sanatoriom, ośrodkom wczasowym, pensjonatom i oczywiście korzystnemu klimatowi otrzymała status uzdrowiska - można tu przyjechać aby zażyć kąpieli solankowych oraz całej gamy innych zabiegów. Z powodzeniem mogą być one wykorzystywane w leczeniu chorób dróg oddechowych, nadczynności tarczycy, chorób reumatycznych, chorób serca, skóry i alergicznych. Ustka znajduje się w odległości 18 km od Słupska. W okolicach tego miasta mamy do dyspozycji wiele szlaków rowerowych, m.in. dlatego też na pewno jest to dobre miejsce do spędzenia aktywnego wypoczynku. Ustka jest miastem gdzie sezon trwa cały rok. Przez cały rok zaprasza do licznych pawiloników i kawiarenek zlokalizowanych przy promenadzie spacerowej. Dla wędkarzy przez cały rok Ustka daje możliwości połowów w morzu i wpadającej do niego Słupi. Można tu złowić trocie, pstrągi tęczowe i inne ryby szlachetne. Istnieje również możliwość organizowania rejsów w morze na dorsza. W czasie jednego dnia można złowić nawet kilkadziesiąt kilogramów tej ryby.
tanie noclegi w UstceTrochę historii: Pierwsza pisana wzmianka o Ustce pochodzi z 1337 r. Dokument ten zawiera informację, iż cały i niepodzielny port Ustka położony po obu stronach rzeki Słupi pod względem prawnym stanowi własność miasta Słupska. Ten stan rzeczy trwał przez pięć i pół wieku. W tym okresie przez Ustkę wiódł szlak handlowy łączący Słupsk – ówczesny port morski z portami handlowymi Niemiec, Danii i Szwecji. W 1590 r. mieszkańcy Ustki zajmowali się rybołówstwem, które do prac w porcie stanowiło dodatek i dawało uzupełnienie w dochodach. W następnych latach, aby się utrzymać mieszkańcy Ustki w większej części muszą zajmować się uprawą roli, które łączyli z rybołówstwem. W 1794 roku Ustka liczyła około 700 mieszkańców. Na przełomie 1806 i 1807 r. wojska francusko – polskie zdobyły Słupsk i Ustkę. Miasta te stały się garnizonami i gospodarczym zapleczem Wielkiej Armii Napoleona. Początkowo Ustka była miejscowością wypoczynkową głównie dla szlachty i okolicznych mieszczan. Jednak dogodne połączenie Ustki ze Słupskiem i innymi miejscowościami oraz znakomite warunki klimatyczne uczyniły z niej coraz szerzej znaną miejscowość. Wydzielono osobną plażę dla kobiet i dzieci po wschodniej stronie Słupi, osobną dla mężczyzn – po stronie zachodniej. Wtedy też powstały pierwsze pomosty i kabiny. W 1878 r. została doprowadzona tu linia kolejowa. Stopniowe zwiększanie się liczby ludności na stałe mieszkającej w Ustce oraz ciągły dopływ kuracjuszy i wczasowiczów spowodowały, że rozwijała się usługowa i noclegowa baza w mieście. Stanowiły ją hotele, pensjonaty, restauracje, budynki zabiegowe, kąpieliskowe. 22 marca 1935 r. Ustka otrzymała prawa miejsckie. Do 1947 roku nie była urzędowo ustalona nazwa miasta. Na początku funkcjonowało kilka nazw: Nowy Słupsk, Uszcz lub Ujść, Postomin a nawet Słupioujście. Ostatecznie ustalona została nazwa Ustka.
Plaża: Ustka to miejscowość, po której obu stronach ciągnie się szeroka i piaszczysta plaża. Wzdłuż niej zbudowano Promenadę Nadmorską – najbardziej popularne i najchętniej odwiedzane miejsce Ustki. Na plaży znajdują się zjeżdżalnie wodne i batuty do skakania, organizowanych jest wiele imprez plażowych. Ustecka plaża, o którą troskliwie dbają włodarze miasta rozdzielona jest kanałem na dwie części. Plaża Zachodnia daleka od zgiełku miasta pozwala na komfortowy wypoczynek. Na plaży wschodniej natomiast latem odbywa się wiele atrakcji, a piękne zachody słońca oglądane przy rybce z nadmorskiej promenady na trwale zagoszczą w naszej pamięci.
Wydarzenia kulturalne: Imprezy kulturalno – rekreacyjne: - Ustecki Festiwal Sztucznych Ogni, - Nadbałtycki Festiwal Piosenki Dziecięcej "O Bursztynowe Słoneczko", - Mistrzostwa Polski w Beach Socker, - Impreza żeglarska "Cała naprzód" - "Bielsko Biała i Beskidy w Ustce" - Mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu bursztynu „Złoto Bałtyku”, - 14 sierpnia - Święto Miasta, czyli.. „Festyn Bałtycki”
Informacja: Od ponad 150 lat przyjeżdża się tu w celach leczniczych. Nadmorskie położenie, lasy, czyste powietrze bogate w jod, obfite złoża borowinowe oraz źródła solankowe to atuty, które pozwoliły w 1987 roku uzyskać miastu statut Uzdrowiska. Już przed I Wojną Światową leczono w Ustce choroby dróg oddechowych, reumatyzm, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka i choroby nerwowe.
wakacje w Ustce