
Włącz dodatkowe opcje!
Dzięki zalogowaniu do strefy wczasowicza uzyskasz dostęp do dodatkowych opcji które cały czas wzbogacamy.
Np. brak reklam na górze strony oferty.
Zakładając konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych tylko i wyłącznie na potrzeby konta wczasowicza i newslettera.
szczegóły konta wczasowicza i przetwarzanych danych.
zamknij
Polskie morze - sprawdzony nocleg

Informacje o Osłoninie
Województwo: pomorskie Powiat: pucki Gmina: Puck
Ludność: 350 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 84-122 - Poczta: Żelistrzewo
noclegi w OsłoninieAtrakcje turystyczne: - Rezerwat ornitologiczny "Beka"
Opis miejscowości: Osłonino (kaszb. Òsłonino) to wieś kaszubska położona miejscowość nad Zatoka Pucką (między Puckiem a Gdynią). Na terenie wsi wykryto bardzo starą osadę garncarzy, (potwierdzają to wydobyte z ziemi wyroby rzemieślnicze; badania prowadziła archeolog Danuta Król), wczesne groby skrzynkowe. W okolicach Osłonina znajduje się Park Krajobrazowy \"Beka\", w którym można spotkać wiele unikalnych ptaków na skalę europejską i światową. Miejscowość słynie ze świeżego powietrza, lasu i wspaniałych warunków do nauki windserfingu, jazdy konnej oraz uprawiania lotniarstwa.
tanie noclegi w OsłoninieTrochę historii: Badania wykopaliskowe podjęte w 2000 r. i realizowane do 2002 r. wykazały istnienie dużej osady datowanej na okres wczesnego średniowiecza i średniowiecza. Dlatego też są przypuszczenia, że osada ta musiała istniała już w XI w. Potwierdza to ornamentyka naczyń. Były one zdobione liniami rytymi układającymi się poziomo lub faliście do wylewu naczynia. Usytuowanie w Osłoninie wskazuje na jej produkcyjny charakter. Dobre właściwości gliny zalegającej bezpośrednio pod humusem zapewniały podstawowy surowiec. Osłonińskie naczynia trafiały zapewne do pobliskich wsi i Pucka, a także być może do Gdańska. Warto podreślić, iż osada w Osłoninie jest jedyną dotychczas odkrytą w tej części Pomorza osadą garncarzy. W 1355 r. należała do dóbr rzucewskich i rzucewsko-wejherowskich.
Informacja: Odkrycia garncarskie na terenach Osłonina Do najcenniejszych odkryć zaliczane są rozpoznanie piece garncarskie służących do wypału naczyń. Piece wkopane były do głębokości 1,8 - 2 m od obecnego poziomu ziemi. Na zalegającej, bezpośrednio pod warstwą orną, glinie rejestrowały się one jako owalne plamy wypełnione spalenizną, węglem drzewnym i polepą czyli przepaloną gliną. Wnętrza pieców wyłożone były kamieniami, drzewem i uszczelnione gliną lub iłem.. Większość pieców usytuowana była na północnym stoku wyniesienia. Ponadto odkryto także paleniska, jamy zasobowe, półziemianki a także miejsce przygotowywania masy glinianej do wyrobu naczyń. Oprócz naczyń odkryto również przęśliki gliniane, kości zwierząt i bryłki bursztynu. Odkrycie na obszarze 1 ha tak dużej ilości obiektów związanych z produkcją naczyń, potwierdza istnienie na tym obszarze " osady garncarzy ". Potwierdzają to też fragmenty pochodzące z den naczyń z widocznymi znakami garncarskimi.
wakacje w Osłoninie