Polskie morze - sprawdzony nocleg
Informacje o Sobieszewie
Ludność: 3421 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 80-680 - Poczta: Wyspa Sobieszewska
Służba zdrowia: - Ośrodek Zdrowia ul. Kolonijna 2, Sobieszewo, tel. (58) 3080038,
Apteki: "Na Wyspie" ul. Kolonijna 2, Sobieszewo, tel. (58) 3080995
noclegi w SobieszewieInstytucje: - Urząd Pocztowy Gdańsk 40 Sobieszewo, ul. Nadwiślańska 24, tel. (58) 3080723, 80-680 Gdańsk
Zabytki: - XIX. w. śluza w Przegalinie - Forsterówka, czyli dawna rezydencja gauleitera Alberta Forstera z 1926 r. - Stele mennonickie i inne pozostałości po Mennonitach - Wiatrak czerpakowy w Wieńcu - jedyny zachowany egzemplarz na Żuławach Gdańskich (w rekonstrukcji) - Izba Pamięci Wincentego Pola, poety i pisarza opisującego tereny dzisiejszej Wyspy - Poniemieckie schrony z II wojny światowej w Orlu - Karczmy ponapoleońskie na Pastwie Sobieszewskiej z pocz. XIX w.
Atrakcje turystyczne: - rezerwat „Mewia Łacha” - rezerwat „ptasi Raj”
Kościoły: - Kościół rzymskokatolicki MB Saletyńskiej ul. Piesza 1, Sobieszewo, tel. (58) 3080706
spanie w SobieszewieOpis miejscowości: Wyspa Sobieszewska – to wyspa, nadmorska dzielnica Gdańska, która od 1973 r. leży w granicach miasta. Oddalona jest od centrum miasta o 15 km, znajduje się w niewielkiej odległości od trasy E-7 (Warszawa-Gdańsk). Stałą komunikację z Wyspą zapewnia most sobieszewski, przez który prowadzi najkrótsza droga do Krynicy Morskiej (nr 501) i na Mierzeję Wiślaną. Pod względem wielkości jest to 3. największa wyspa polskiego pobrzeża Bałtyku, ustępując pierwszeństwa wyspom Wolin i Uznam. Wyspa Sobieszewska jest jednak jedyną wyspą w Polsce, która powstała w wyniku ingerencji człowieka. Otoczenie wyspy: - od północy, wodami Zatoki Gdańskiej - od południa, Martwą Wisłą - od wschodu, przekopem Wisły - od zachodu, Śmiałą Wisłą - powierzchnia: 35 km2 Bursztyn Bursztyn stanowi niepowtarzalny skarb, jaki posiada Wyspa Sobieszewska. Te kopalnie żywicy drzew iglastych z trzeciorzędu najłatwiej znaleźć na Wyspie brzegu, tuż po sztormie. Należy wówczas przetrząsnąć piasek w jego poszukiwaniu. W sztormowe noce, gdy silny wiatr wzburza morze, fale wyrzucają na brzeg Wyspy niezliczone ilości drobnego bursztynu. Można znaleźć tu jednak całkiem spore okazy, które później znajdują piękniejszą oprawę Dojazd na Wyspę możliwy jest z 3. stron. Najszybciej od strony północnej, mostem na Martwej Wiśle, czynnym przez cały rok. Most ten zapewnia stałą komunikację z Wyspą od strony Gdańska. Dostępne są również inne drogi: od strony północno-wschodniej: mostem na śluzie w Przegalinie oraz od strony wschodniej: przeprawą promową na Wiśle Przeko.
tanie noclegi w SobieszewieTrochę historii: Sięgając do genezy Wyspy zauważamy jej nieodłączne połączenia z Wisłą, a dokładnie z procesami zachodzącymi w jej delcie. Dynamiczna działalność rzeki, a także zmiany brzegowe spowodowane pracą morza, doprowadziły do utworzenia się pasa mierzei. W tym też pasie znalazł się obszar dzisiejszej Wyspy, jeszcze przed ukształtowaniem. Żywiołowa działalność sił przyrody z integracją człowieka w system hydrograficzny rzeki doprowadziły do powstania Wyspy Sobieszowskiej. Wisła do 1840 r. uchodziła do Zatoki Gdańskiej swoim głównym ujściem w Gdańsku. Jednak w pewnym momencie ujście to okazało się niewystarczającym aby oddać nadmiar wód morzu. Dlatego w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1840 r. nastąpiła katastrofa - potężny zator lodowy, jaki utworzył się w miejscowości Płonia, spowodował zablokowanie odpływu wód wiślanych w kierunku Gdańska, które wezbrawszy do niespotykanych rozmiarów runęły w kierunku Bałtyku, przerywając Mierzeję Wiślaną w okolicach Górek Wschodnich. Takim sposobem powstało nowe ramię i nowe ujście Wisły, nazwane przez Wincentego Pola - Śmiałą Wisłą (trafna nazwa!). W wyniku tego żywiołu w 1840 r. powstał półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej. Na ostateczne ukształtowanie się Wyspy wpłynął jednak człowiek. Kroki tam podjęte miały ostatecznie rozwiązać problem powodzi na Żuławach. W celu stworzenia lepszych warunków odpływu wód wiślanych i lodów w latach 1889-1895 przekopano na prostym przedłużeniu Leniwki kanał o długości 7,1 km. Kanał ten, zwany Przekopem Wisły zbudowany został między Świbnem a Mikoszewem. Jego uroczystego otwarcia dokonano 31 marca 1895 r. o godz. 15.45, z osobistego polecenia cesarza Wilhelma II (zabór pruski). W ten sposób Wisła otrzymała nowe, główne ujście, natomiast zachodnia część półwyspu z 1840 r. stała się w 1895 roku wyspą, nazwaną w późniejszych latach Sobieszewską.
Plaża: Urozmaicony brzeg Morza Bałtyckiego to wynik skomplikowanych działań morza, wiatru i wpadających do niego rzek. Obecne jeziora przybrzeżne na przykład, to dawne zatoki, odcięte tworzącymi się mierzejami. A wyspy takie jak Wyspa Sobieszewska, to dawne części mierzei, powstałe w wyniku niszczącej działalności rzek uchodzących do morza. Wyspa Sobieszewska posiada płaski, wydmowy brzeg morski. Właśnie taki brzeg, a nie klif, stwarza dogodne warunki do kąpieli i plażowania. Charakteryzuje się bowiem szerokimi plażami, gdzie pamo wydm chroni przed wiatrami wiejącymi od strony lądu. Dlatego Wyspa Sobieszewska, ze swoimi piaszczystymi, szerokimi plażami, jest jednym z najpiękniejszych kąpielisk na polskim wybrzeżu. Najważniejszą informacją jest fakt, że plaże na Wyspie, dotąd zamknięte z powodu zanieczyszczenia wód Bałtyku, od 1999 r. są już otwarte.
Informacja: Mikroklimat Klimat tego obszaru ma specyficzne właściwości hartujące. Przyczynia się do tego intensywne nasłonecznienie i ruchy powietrza. Jod, wydzielany przez plechy rosnącego w morzu morszczynu, a który wdychamy podczas tamtejszych spacerów i kąpieli morskich jest bardzo cenny dla naszego zdrowia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż porastające Wyspę sosnowe lasy chronią przed wiatrami i wydzielają żywiczne substancje bakteriobójcze. Przyroda Na obszarze tym występuje duże zróżnicowanie przyrody, o czym w dużej mierze decyduje deltowe położenie tego terenu. Każde z siedlisk na tym terenie posiada oryginalną i specyficzną faunę i florę. Wyspa może poszczycić się blisko 500. gatunkami roślin (w tym storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski) oraz ponad 300. gatunkami zwierząt kręgowych. Nad rozkwieconymi fragmentami łąk można spotkać pięknego motyla pazia królowej (znajdującego się pod ochroną).
wakacje w Sobieszewie