Polskie morze - sprawdzony nocleg
Informacje o Kołobrzegu
Ludność: 45313 (dane z roku: 2006)
Kod pocztowy: 78-100 do 78-106 - Poczta: Kołobrzeg
Służba zdrowia: - Szpital, ul. Łopuskiego 3
Apteki: "Prywatna", ul. Wschodnia 3, "Na Młyńskiej", ul. Młyńska 12, "Pod Eskulapem", ul. Zwycięzców 1, "Pod Różą Wiatrów", ul. Korzeniowskiego 2 i wiele innych
noclegi w KołobrzeguInstytucje: - Urząd Miasta Kołobrzeg ul. Ratuszowa 13 tel. 094-355 15 00
- Centrum Promocji i Informacji Turystycznej ul. Łopuskiego 36-38 . tel.: 094 35-472-20,
- Punkt Informacji Turystycznej ul. Dworcowa 1 , tel./fax: 094 35-27-939
- Dworzec PKP ul. Kolejowa, tel. 352-35-76,
- Dworzec PKS ul. Kolejowa, tel. 300-200-202,
- Miejski Ośrodek Kultury ul. Armii Krajowej 12 , tel.: 094 35-24-949,
- Poczta Główna, ul. Armii Krajowej 1, tel.: 354 43 02
- posterunek policji Komenda Policji, ul. Kilińskiego 20, tel.: 352 48 61 / 997
- stacje benzynowe, m.in..: ul. Trzebiatowska 58, ul. Koszalińska (24 h),
- kręgielnia Rio Bowling, ul. Sikorskiego 3
- korty tenisowe ul. Sikorskiego 7
- Miejska Biblioteka Publiczna ul. Frankowskiego 1, tel.: 094 35-228-70,
Zabytki: - Bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP, ul. Katedralna,
- Baszta Lontowa, ul. Dubois,
- Pałac Brunszwickich, ul. A. Krajowej,
- Kamieniczka średniowieczna, ul. E. Gierczyk,
- Ratusz, ul. A. Krajowej,
- Akademia Rycerska, ul. Wąska,
- Kościół św. Jana w Budziszowie,
- Gmach poczty zbudowany w 1884 r. w stylu neogotyckim, na gzymsach postacie malutkich krasnali, które wg miejscowej legendy przynoszą szczęście. Budynek wyremontowany w roku 2006.
- Most drogowy, wybudowany w 1909 r., jako jeden z nielicznych w Polsce, który przetrwał wojny światowe.
- Łaźnia miejska - budynek w kształcie barbakanu, wybudowany na pocz. XX w., funkcję łaźni pełnił jeszcze po wojnie, obecnie znajduje się w tym budynku Państwowa Szkoła Muzyczna.
Fragmenty umocnień twierdzy
- Fort Ujście (obecnie latarnia Morska)
- Reduta Bagienna (obecnie Port Jachtowy)
- Reduta Solna, ul. Bałtycka
- Fort Wilczy ( obecnie amfiteatr)
- Szaniec Kamienny
- Rów forteczny
Atrakcje turystyczne: Pomniki: - Zaślubin z Morzem, Bulwar J. Szymańskiego, - pomnik Sanitariuszki, ul. gen. W. Sikorskiego, - pomnik Marcina Dunina (przy Bazylice), - pomnik Tysiąclecia Biskupstwa w Kołobrzegu (przy Bazylice), - pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Sybiraków, - Lapidarium niemieckie, ul. Arciszewskiego, - Lapidarium żydowskie, ul. Mickiewicza, Parki: - Park im. Stefana Żeromskiego, - Park im. Jedności Narodowej - Park im. Aleksandra Fredry - Park im. Gen. J.H. Dąbrowskiego - Ekopark Wschodni
Kościoły: - Parafia św. Wojciecha ul. Św. Wojciecha 7
- Kościół Zielonoświątkowy
- Kościół o.o. Franciszkanów – murowany, początek XX wieku, przebudowany w latach 60-tych XX wieku
Kina: - "Wybrzeże", ul. Łopuskiego 24,
- "Piast", ul. Łopuskiego 2
Amfiteatr: Amfiteatr Kołobrzeg, Fredry 1
Muzea: - Galeria Sztuki Współczesnej ul. Armii Krajowej (ratusz), tel.:094 35-24-348
- Muzeum Oręża Polskiego ul. A. Krajowej 13, zbiory metrologiczne, „Dzieje Kołobrzegu”, ul. E. Gierczyk 5, „Dzieje Oręża Polskiego” - Okręt Muzeum ORP Fala SGF – 321 (w porcie)
Opis miejscowości: Kołobrzeg (niem. Kolberg) to miasto położone na Równinie Białogardzkiej u ujścia rzeki Parsęty do Bałtyku, przy drodze krajowej nr 11. Znajduje się tam port handlowy, pasażerski i rybacki, kąpielisko morskie oraz uzdrowisko – liczne sanatoria i domy wypoczynkowe. W mieście i jego okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. W Kołobrzegu popularne jest leczenie chorób górnych dróg oddechowych i krążenia, chorób stawów, jak również zaburzeń przemiany materii (cukrzyca). Od 1972 jest jedną ze stolic diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kościoła katolickiego. Kołobrzeg to także prężny ośrodek kulturalny – od 1967 roku odbywał się tu Festiwal Piosenki Żołnierskiej, funkcjonuje dynamiczna Galeria Sztuki Współczesnej, odbywają się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem Interfolk; w okresie letnim liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabarecistów. W centrum miasta znajduje się hala widowiskowo-sportowa "Milenium" wraz z hotelem i krytą pływalnią (jedną z najnowocześniejszych w Polsce).
tanie noclegi w KołobrzeguTrochę historii: Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, o burzliwych i fascynujących dziejach. Ocalałe zabytki są świadectwem bogatej historii. Nazwa Obecna nazwa miejscowości została ustalona po wojnie. Wcześniejsza, niemiecka wersja nazwy Altstadt (co dosłownie oznacza „Stare Miasto") przypominała, że to miejsce było kolebką Kołobrzegu. Pochodzenie nazwy nie jest jednoznaczne. Pewnym jednak jest, że jest to nazwa czysto pomorska (słowiańska). Geneza nazwy związana jest z dwoma rzeczownikami: "kół" - pal, słup i "brzeg", połączonych samogłoską „o". Oznacza to zatem gród (osadę) otoczony kołami, czyli palisadą (częstokołem), leżącą przy brzegu rzeki, tutaj Parsęty. Taki słowiański, przedlokacyjny Kołobrzeg z początków XIII wieku, można zobaczyć na obrazie w Muzeum Oręża Polskiego. Nazwa Kołobrzeg została po raz pierwszy zapisana w dokumentach przez kronikarza niemieckiego, Thietmara z Merseburga, kiedy to cesarz Otto III wraz z Bolesławem Chrobrym ustalili arcybiskupstwo w Gnieźnie (w 1000 r.) i podległą mu diecezję w Kołobrzegu. Jest to jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim, które istniało już w VIII w. - funkcjonował tu gród obronny słynny na całe Pomorze (pierwotna lokalizacja na terenie dzisiejszej wsi Budzistowo). W 1000 r. król Bolesław Wielki założył tu biskupstwo, które jednakże rychło podupadło. W XIII w. Kołobrzeg dostał się pod kuratelę biskupów kamieńskich, ponadto po śmierci Bolesława Krzywoustego (1138 r.) przeszedł pod zwierzchnictwo cesarza niemieckiego (później króla Danii). W 1255 r. miastu przyznano prawa miejskie, było centrum warzelnictwa (do czego odniesienie znajduje się w herbie miasta), handlu oraz rybołówstwa. W 1830 r. powstał pierwszy zakład kąpieli solankowych. W 1859 r. powstało połączenie kolejowe Kołobrzegu ze Szczecinem i Gdańskiem. Szybki rozwój uzdrowiska nastąpił po roku 1872.
Plaża: Tuż za latarnią rozpościera się szeroka i piaszczysta plaża. Nieopodal promenady nadmorskiej znajduje się żelbetonowe molo, zbudowane w 1973 r. na miejscu poprzedniego, drewnianego. Molo ma 220 m długości. Zakończenie jego to trójkątny pomost (w sezonie obowiązują tu bilety). Na niewielkich stolikach wokół można kupić pamiątki z bursztynu. Nieco dalej od plaży biegnie ul. Morska z ciekawymi, nowoczesnymi kamienicami, w których znajdują się knajpki.
Wydarzenia kulturalne: Imprezy estradowe – koncerty: - Amfiteatr, ul. A. Fredry, tel. 094-35-452-87 (w sezonie) - Port Jachtowy, ul. Warzelnicza 1, tel. 094-35-443-01 - Kawiarnia muzyczna Latarnia Morska, ul. Morska 2 - Dziki Zachód Zieleniewo ul. Wycieczkowa
Informacja: Miasto ma swoich honorowych obywateli. W 1933 r. został nim Adolf Hitler Naziści zamienili Kołobrzeg w twierdzę (Festung Kolberg), będącą częścią systemu Wału Pomorskiego. Działania podczas II wojny światowej zniszczyły Kołobrzeg niemal doszczętnie, 95% zabudowy obrócono w ruinę. Zniszczeń dopełniły działania Armii Czerwonej. Po wojnie Kołobrzeg przyłączono do województwa szczecińskiego, w roku 1950 został włączony do nowo powstałego województwa koszalińskiego. Od roku 1999 siedziba powiatu w granicach województwa zachodniopomorskiego. 30 września 2006 Kołobrzeg otrzymał honorową flagę Rady Europy.
wakacje w Kołobrzegu